I.subregionální závod OK1KFH
Tok - JN69WR [865 m.n.m.]
3.-4. březen 2007

....během tohoto závodu při nás museli stát snad všichni svatí.......

Složení: Pepa-OK1HAB, Pepa-OK1JFH a Radek Šajner
ANT: 144 MHz - 11el.ZZ211 ZACH / 432 MHz - 23el.YAGI
PWR: 144 MHz - 650 W / 432 MHz - 10W
TRX: FT-847 (2m) / FT-897 (70cm)

Na to jak smolný jsme měli začátek letošního roku, (orkán Kyrill poničil naše klubové pracoviště) tak teď mohu tvrdit, že během tohoto závodu nás provázelo obrovské štěstí a to hned dvakrát v intervalu necelých 20 min. Ale nebudu předbíhat. Asi 14dní před závodem jsem si ošklivě vyhodil nohu z kolena a vzhledem k tomu, že jsem ještě pár dní před závodem nemohl udělat pořádný krok, vypadalo to, že se na ten celý březnový cirkus "tam venku" zrkátka vykašleme.
pohled do kuchyně pásma 144 MHz Myšlenka, že bych(om) o závodě ale seděli doma, mě natolik deprimovala, že od ST před závodem jsem začal na sobě tak trochu pracovat. No a v PÁ jsem již byl tak nějak bojeschopný (uměl jsem se bez berlí alespoň někam odšourat) :-) V PÁ jsem já OK1JFH a Bob OK1HAB vyrazili na rekognoskaci náší kóty - Tok v Brdech. Asi 8 km lesní cesta byla již po ničivém orkánu celá odklizená, takže nám nic nebránilo v SO nakonec vyrazit! Již od PÁ jsem měl doma vše sbaleno a přemýšlel, čím bychom si tamní pobyt ještě usnadnili. Vzhledem k očekávanému silnému větru jsem se rozhodl pro použití rotátoru pro 2m pracoviště, což nás v SO ráno maličko pozdrželo (museli vyřešit jeho fixování vůči zemi), ale během závodu jsme to všichni ocenili!
V SO ráno jsem vstával o něco dříve, než jsem měl v plánu a tak snídaně proběhla ve společnosti internetu - asi hodinku jsem strávil studiem povětrnostní situace (je to moje práce a postižení současně).
To, že moje prognóza ze ČT odpoledne vyjde dle očekáváni se potrvzovalo, ale i přesto v SO ráno by vznikl v prognóze menší dodatek.
Z "půlnočních" modelů se dala totiž vyčíst celkem pěkná instabilita atmosféry na SO odpolední hodiny, což by neznamenalo nic jiného než možnou bouřku.
Indexy energie atmosféry mně však vycházely někam do oblasti Šumavy (snad i o něco jižněji). V duchu jsem si říkal, že kluky strašit nebudu a že by se nám závod "snad" mohl obejít bez těchto doprovodných radostí (odpolední ohňostroj však nakonec bohužel proběhl...).
Cesta v SO ráno probíhala celkem v pohodě, snad jen trochu netradiční pohledy na "bílé" silnice možná někomu dodávaly trochu strachu, ale 6-7 cm "poprašek" v oblasti Příbrami nás nemohl nijak vyděsit :-) Pravda, u Bobovy Fábie jsme na posledních 50 m pod vrcholem museli nazout řetězy, ale moje plně naložená Škodověnka Š-125L se tomu při pohledu z "vrcholku" musela jen smát :-). Inu platné pravidlo, že přední náhony jsou na naše účely tak nějak k ....., zatím nikdo nezrušil :-)
Radek s Bobem se dali do stavění stožáru pro pásmo 144 MHz a já mezitím připravoval a testoval v autě celou tu contestovou-technickou "kuchyni". 3/4 h před začátkem závodu byla hotova pracoviště jak na 432 MHz, tak naše hlavní na 144 MHz.
V tu chvíli jsme dostali všichni chuť na nezbytnou "před"závodní kávičku, ale jak se v zápětí ukázalo nebylo dohromady nutné pro ni celkem nic připravovat. Namísto kávičky se nám totiž dostalo přírodní kafe silné jako......troufnu si říci, že snad jako smrt sama :-(
CAMP OK1KFH První varování přišlo v podobě výboje do svahu asi tak 500 m od našeho pracoviště asi kolem 14.30 SEČ. Nu, během pár sekund jsme měli odpojené a vyhozené koaxy ven z aut a snažili se přemístit " po svých" do bezpečí, do asi 200 m vzdáleného vojenského bunkru.
Nedoběhli jsme.
Další výboj nás totiž zastavil asi tak 50 m od našich aut a prolétl těsně v naší blízkosti jen několik málo metrů od našich postav. Měli jsme obrovské štěstí, protože na kopci jsme krom našich antén byly sami dalšími nejvyššími potenciály. Poté jsme se nezmohli než na skok do jedné větší jámy, kde jsme setrvali asi dobrých 20 min (pěkně jsme při tom promokli)
Rána z výboje nebyla skoro žádná. Jednalo se jen o takové plesknutí, přirovnal bych to asi jako ke švihu bičem. Čekali by jste ohlušující ránu? Já taky, ale opravdu žádná nebyla. Sám jsem se divil, ale když jsem nad tím pak přemýšlel, zdá se to být již tak trochu i logické....
Jako meteorolog jsem nad celým zážitkem v tu chvíli trochu zaplesal, za několik hodin, když mi však vše došlo jsem se pěkně zatřásl a zapotil.......
V NE večer po našem příjezdu jsem si prohlédl na intenetu detekci blesků a opravdu jen těch našich 4-5 ks se nacházelo doslova "izlovaně" nad našimi hlavami v Brdech.
Obrázek z detekce ČHMÚ zde. Nikde na JZ ba ani na V již nic detekce v oblasti několika 10 km nezaznamenala. Blesky se objevily a zkrátka i zanikly v naší blízkosti (roli v tom musela sehrát vynucená konvekce vlivem brdské orografie).
Internet s přístupem k aktuálním WX datům po 10 min, by byl tudíž v tomto případě jako metoda včasného varování jaksi k ničemu.
Kolem 5ti vvýbojů v okruhu 100km a z toho jeden mohl být pro nás osudový. To by byl pěkný pech.
Svatý Elektron při nás stál i ve druhém případě. Naší elektronice se dohromady nic nestalo, tedy až na koaxiální kabel.
"Bratříček" (jedna větev výboje) a nebo jen silná statická elektřina v blízkosti výboje způsobila, že se ráhno antény zahřálo jedním z těchto jevů natolik, že se doslova "vpekly" šroubky ráhna do koaxiálního kabelu H1001. Škoda tedy naštěstí nepřesáhla 1000,-, což je doslova a do písmena pakatel v tom, co se všechno mohlo stát!.
Svatému Elektronu děkuji za nás všechny! Uffff

Samotný závod už pak probíhal naštěstí celkem poklidně. Nápad směrování rotátorem a zázemí v utěsněném autě jsme si v nočních hodinách, kdy byly celkem slušné poryvy větru a teplota kolem nuly, nemohli vynachválit a příště se v podobných WX podmínkách bez něj asi už rozhodně neobejdeme :-)).
Nedělní ráno nás přivítalo do ledového království, jak auta, tak antény byly obalené ledem, ale kupodivu na špatné PSW to zvláštní vliv nijak nemělo. Dopolední Sluníčko v še proměnilo do normálního stavu a já myslím, že na takovýto závod z nás asi jen tak někdo nezapomene.

Pepa-OK1JFH.Fotografie Deníky Report Meteorologická situace

Celkové hodnocení:

Kam to chodilo na 144 MHz Kam to chodilo na 432 MHz

Pásmo: 144 MHz
Kategorie: multi
----------------------
Počet QSO: 523
Součet bodů: 158 180
ODX: 4N2N v KN04RR na 797 km
Země: 238xDL, 126xOK, 35xSP, 30xOM, 17xOE, 17xYU, 16xHG, 14xS5, 13x9A, 6xPA, 5xI, 2xOZ, 2xSM, 1xON, 1xUR

Pásmo: 432 MHz
Kategorie: multi
----------------------
Počet QSO: 67
Součet bodů: 8 576
ODX: SP1JNY v JO73GL na 420 km
Země: 53xOK, 7xDL, 3xOE, 2xOM, 2xS


Zpět na domácí stránku OK1KFH

Grafický návrh, úprava a obsah všech stránek, není-li uvedeno jinak, copyright (c) 2001 Josef Cink Všechna práva vyhrazena.