I.subregionální závod OK1KFH
JN69VN [788 m.n.m.]
5.-6. březen 2011


Pásmo: 144 MHz
Složení: Pepa-OK1JFH, Pavel-OK1MCS, Pepa-OK1HAB, Jarda-OK1WAV
ANT: 1x17, 2x10, 2x10, 1x4 (celkem 61.el.), PWR: 1100 W, TRX: FT-847

Pásmo: 432 MHz
Složení: Petr-OK1IPU, Karel-OK1FKL, Radek-OK5RS
ANT: 1x24, PWR: 400 W, TRX: IC-475

Tolik očekávaný 1.subregionál se spoustou nového železa je zdárně za námi. Lidí nad očekávání jak o letní pouti a zejména účast Pavla OK1MCS, který se rozhodl podpořit naše řady nás všechny velice potěšila!

Pepa-OK1HAB spolu s Jardou-OK1WAV Nejvíce nového "železa" tentokráte zaznamenalo pracoviště pásma 70cm, kde díky Petrovi OK1IPU kluci nahradili anténní "rukátor" modernější technologií (anténním rotátorem) a současně došlo i k záměně Karlova PA za 2xGI7b. Vše neprobíhalo nakonec, ale až tak hladce jak se původně předpokládalo. Necelý týden před závodem jsme se dozvěděli, že 2,5kW elektrocentrála HONDA, která byla již nějaký ten týden v opravě se do tohoto závodu ještě nevrátí a tak Karel OK1FKL musel ještě ve ČT narychlo řešit vypůjčení jiné, nevyzkoušené 3kW EC, u které se následně v samotném závodě ukázaly menší problémy s rušením v RX cestě.

Několik, spíše, ale jen drobných změn prodělalo i 2m pásmo, kde došlo k výměně budícího PA s GI7b, který zapůjčil Pavel OK1MCS. Ještě ve ČT těsně před závodem jsme tedy u mě doma provedli jeho otestování a Pavel doma pak následně vyřešil kompatibilitu ovládání pro sekvencér , tedy "srdce" našeho 2m pracoviště. I přes provoz multi-beaming jsme si protentokrát stanovili, ale jen max. PWR 1100W z původně možných 1500W. Přeci jen by to znamenalo postavit další, tedy čtvrtý anténní systém a to již nebylo jaksi narychlo možné….

Prvními pátečními osadníky naší oblíbené kóty se stali Jarda OK1WAV spolu s Pepou OK1JFH, kteří přichystali jeden ze tří anténních systémů pro 2m a naštípali a připravili hromadu dříví na společně strávený víkend. V pátek v podvečer se na kopci krátce objevil pak ještě Petr OK1IPU, který dovezl část 70cm výbavy. Zbytek HAM-osazenstva se sjel druhý den kolem 9h a po krátkém uvítacím ceremoniále jsme se všichni společně ponořili do velkolepých technických příprav.

Následujících pár řádků se týká zejména 2m.
Moment technické připravenosti nastal něco kolem 14:30, čímž se podařilo udělat i několik zkušebních, předzávodních spojení. Na 2m jsme se po celou dobu závodu střídali ve složení: OK1JFH, OK1MCS, OK1HAB, OK1WAV a v neděli si krátce od 70cm odskočil OK1FKL. První den závodění panoval na pásmu relativní klid od rušení a podmínky dávaly tušit relativně slušný výsledek. Asi kolem 19h našeho času jsme zaznamenali TROPO otevření do G0,G4. Bohužel naší škodou, že chat ON4KST byl v té době mimo provoz, takže se na 2m podařil navázat jen slabý odvar z toho, co se podařilo do tohoto směru soupeřům. V noci jakoby mávnutím proutku vylezlo obrovské QRM, díky kterému jsme se všichni z 2m sekce trápili snad s každým spojením až do konce závodu. QRM význačných spletrů a širokopásmového šumu pozorujeme bohužel již poněkolikáté za sebou vždy nadruhý den. Problémových stanic v západních Čechách bylo tentokráte zjevně více (soudě podle několika náhodně odposlechnutých QSO). Osobně jsme se o identifikaci největšího hříšníka také snažili, leč vzhledem k tomu, že označení nebylo nikdy absolutně 100%, jsme se této aktivity po několika krátkých pátracích pokusech nakonec vzdali. Na 2m se nakonec podařilo navázat 484 platných QSO a celkově něco kolem 143 tis. bodů s ODXem G4KUX na 1207 km.

Závod se až na problémy s QRM alespoň společensky myslím vydařil a snad jen při počtu lidí, kteří se na kopci tento závod v tak nezvykle hojném počtu sešlo, je škoda, že Radkova 23cm výbava ve fázi "rozebraného Merkura" zůstala ještě pro tentokráte doma v papírové krabici. Její přešroubování z verze QRP na QRO má však napříště přinést údajně velkolepé TX možnosti, na což se všichni společně velice těšíme! ;-)

Za gastronomické zázemí patří veliká pochvala Jardově YL, která usmažila vepřové řízečky a navařila výborný zveřinový, dančí gulášek. TNX všem za QSO a příště opět NSL!

Pepa-OK1JFH.Fotografie Deníky Report


Zpět na domácí stránku OK1KFH

Grafický návrh, úprava a obsah všech stránek, není-li uvedeno jinak, copyright (c) 2001 Josef Cink Všechna práva vyhrazena.