Mezinárodní Den radioamatérů 2013
AIR PARK - Zruč u Plzně
18.4.2013

....KV aktivita z paluby Iljušin IL-18....

hamshackVe ČT 18.4.2013 jsme aktivovali na KV své CALL jako "Aero mobile" (OK1.../am) u příležitosti "Dne radioamatérů" ze soukromého leteckého muzea ve Zruči u Plzně.
V kolektivu: OK1LV, OK1PGS, OK1WAV, OK5RS a OK1JFH byli naše značky slyšet z paluby Iljušinu IL-18.
73, Pepa-OK1JFH.

Fotografie soukromé sbírky pana Karla Tarantíka, které jsem pořídil - zde

Il-18 vznikl dle požadavků sovětské státní letecké společnosti Aeroflot na letoun pro přepravu o sob i pro přepravu nákladů a vojenské účely. Konstruktér Sergej Iljušin však upřednostňoval dopravní letoun, který by měl ekonomičtější provoz. Výsledkem konstrukčních prací byl dolnokřídlý letoun s turbovrtulovými motory, který poprvé vzlétl 4. července 1957. Od roku 1959 začal stroj létat na linkách Moskva - Soči a Moskva - Almaty; postupně začaly Il-18 létat i na několika vnitrostátních i mezinárodních linkách SSSR.
Letadla Il-18 sloužily u všech leteckých společností bývalého socialistického tábora, ve velkém množství a po dlouhou dobu. Od začátku 60. let létaly iu Československých aerolinií. ČSA používaly Il-18 na vnitrostátních linkách (zejména do Bratislavy, Košic a Popradu), na linkách po Evropě, na linkách do Africe, na Blízký východ a jistý čas i na dálkové lince do Havany, kam létaly Il-18 verze D. Linka do Havany měla mezipřistání v irském Shannonu a v kanadském Ganderu. Brzy však byly Il-18D na této lince nahrazeny letadly Il-62. Poslední Il-18 vyřadily ČSA až v roce 1990.
Il-18 byl vyráběn v několika typových verzích s různou kapacitou cestujících a nákladu a byl vyvážen do mnoha zemí světa. Celkem bylo vyrobeno přes 850 kusů a mnohé z Il-18 létají ještě dnes. Existovala i armádní verze značená Il-20 Coot, která sloužila jako radarem vybavený letoun včasné výstrahy.

Zdroj: WikipedieZpět na domácí stránku OK1JFH

Grafický návrh, úprava a obsah všech stránek, není-li uvedeno jinak, copyright © 1998 Josef Cink. Všechna práva vyhrazena.